Arena ismi bize ait değil, ben onaylamıyorum mevzusu Türkçeyi korumak adına tartışılabilir bir konudur.

"Ancak kanımca mesele Arena, arenaların tarihi filan değil. Türk Milletini test edip ilk virajı alma çabasıdır. Yani sırf bakalım " BEN ÖYLE İSTİYORUM, ÖYLE DE OLACAK" denemesidir. Yarın ayni zihniyet çocuğuna koyduğun ismi de değiştirecektir zira."

Arena ismi bize ait değil, ben onaylamıyorum mevzusu Türkçeyi korumak adına tartışılabilir bir konudur.

“Gazetelere göre G.Saray Yönetim Kurulu arena ismi ile vedalaşmış bile. Ha stat devletin isterse ismini Hayriye de koyar diyebilirsiniz ama gs çok acele etmiş bence…”

27 Mayıs 2017
Murat Sarıkaya / Almanya

Ancak kanımca mesele Arena, arenaların tarihi filan değil. Türk Milletini test edip ilk virajı alma çabasıdır. Yani sırf bakalım ” BEN ÖYLE İSTİYORUM, ÖYLE DE OLACAK” denemesidir. Yarın ayni zihniyet çocuğuna koyduğun ismi de değiştirecektir zira.

Türkiye gibi hatta Türkçe gibi yabancı kelimelerin istilası altında kalmış bir dilin makul sınırlar içerisinde kendini koruyabilmesi gerekir buna katılıyorum. Kelimenin karşılığı yoksa üreteceksin halk ta bunu benimseyecek. Bilgisayar kelimesi gibi mesela. Asansör, televizyon, otomobil gibi kelimelerin karşılığını koyamadık. Kelimelerin evrensel anlam kazanmış olmaları içine bulaştığı dile zarar veremez anlamı çıkmasın. Malezyalı ya da İtalyan da kabul ediyor diye televizyona televizyon demek zorunda değiliz lakin yerine kelime üretmedik ya da üretilen kelime tutmamış. 

İstanbul’da Metrobüs diye bir şey var.. onu da değiştirelim yarın. Ne metro ne bus Türkçe zira.

Ha stadyum kelimesi ve Külliye de Türkçe değil ona bakarsak.

Konu tdk konusu olmanın ötesinde açık bir “istemezük” provasıdır. Yazık ki korku ya da el öpme yarışı mevzuyu tartışmaya bile olanak bırakmadı.

Gazetelere göre G.Saray Yönetim Kurulu arena ismi ile vedalaşmış bile. Ha stat devletin isterse ismini Hayriye de koyar diyebilirsiniz ama gs çok acele etmiş bence…