Dha Yurt Bülteni-12

1)BATMAN'DA BULUNAN KABUĞU KIRIK KAPLUMBAĞAYA İSTANBUL'DA TEDAVİBATMAN'da öğretim görevlisi Saygın Koray Doğaner, yolda bulduğu kabuğu kırık kaplumbağanın tedavisi için sosyal medyada paylaşım yaptı.

1)BATMAN’DA BULUNAN KABUĞU KIRIK KAPLUMBAĞAYA İSTANBUL’DA TEDAVİ

BATMAN’da öğretim görevlisi Saygın Koray Doğaner, yolda bulduğu kabuğu kırık kaplumbağanın tedavisi için sosyal medyada paylaşım yaptı. Paylaşımı görüp tedaviyi üstlenen veteriner hekim Nilay Tezsay’a gönderilen kaplumbağa, İstanbul’da tedavi edildi.

Batman Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim görevlisi Saygın Koray Doğaner, Sason ilçesi yakınlarında yolda bağası (kabuğu) ortadan kırılmış kaplumbağa buldu. Doğaner, evine getirdiği kaplumbağanın tedavisi için sosyal medya hesabında fotoğraf paylaşarak çağrıda bulundu. Paylaşımı gören İstanbul’da veteriner Nilay Tezsay, yaralı kaplumbağanın tedavisini üstlendi. Bunun üzerine Doğaner, kaplumbağayı otobüs firması aracılığıyla İstanbul’a gönderdi. Veteriner Nilay Tezsay’a gönderilen kaplumbağa ameliyat edilerek kırık bağası, vidalama yöntemiyle birbirine bağlandı. ‘Şahika’ ismi verilen kaplumbağa, iyileşmesinin ardından yeniden Batman’a gönderilecek.

Kaplumbağanın hayata tutunması için çaba harcadığını anlatan Saygın Koray Doğaner, “Yolda ters dönmüş şekilde bulduğum kaplumbağanın kabuğu ortadan kırılmıştı. Alıp eve götürdüm. Sosyal medya üzerinden hayvanın tedavisi için çağrı yaptım. Veteriner Nilay Tezsay tedaviyi üstlendi. Otogarda otobüsle İstanbul’a yolladık. İstanbul otogarında da Kadıköy’e ulaşması için veteriner hekim Tansu Zafer yardımcı oldu. El birliği ile kabuğun tedavisi için çabaladık. Başarıyla ameliyat oldu kaplumbağamız. İnşallah hayata tutunur. Tedavisi için çaba harcayan tüm hayvanseverlere teşekkür ederim” dedi.

Görüntü Dökümü

———

Kaplumbağanın yaraları

Veterinerin anlatımı

Genel ve detay görüntü

Haber: Arif ARSLAN – Kamera: BATMAN,

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 6 MB

=====================================================

2)SOYKIRIM KURBANI KIZ ÇOCUĞUN SAÇI, 78 YILLIK BEZ BEBEKTE

 İKİNCİ Dünya Savaşı sırasında, 1941 yılında ‘Auschwitz’ toplama kampında kimliği belirsiz Yahudi kızın katledilmeden önce kesilen saçlarının dikildiği, 78 yıllık bez bebek, Antalya’da sergilendiği Anadolu Oyuncak Müzesi’nde ilgi odağı oluyor. Öldürülen kız çocuğunun DNA’sından, yaşayan aile bireylerine ulaşmak isteyen Yahudi yetkililer ise özel izinle bez bebeğin saçından bir tutam aldı.

Antalya’nın merkez Kepez Belediyesi’nce 2017 yılında Dokumapark alanı içinde hizmete açılan Anadolu Oyuncak Müzesi, sergilenen oyuncak ve eserler ile her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün oyuncaklarının da yer aldığı müze, kısa sürede yüzde 60’ın üzerinde büyüme kaydetti. 13 binin üzerinde oyuncak ve eserin bulunduğu müzeye gelen ziyaretçiler, hem kendi çocukluklarına hem de dünya çocuklarının geçmişine yolculuk yapabiliyor. Müze açıldıktan sonra 1 yıl içinde 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırlandı. Müzenin oluşturulması için 16 Avrupa ülkesi ile Anadolu’nun dört bir yanını gezen görevliler, çeşitli eserleri ve oyuncakları toplayıp müzeye getirdi.

78 YAŞINDAKİ GERÇEK SAÇLI BEZ BEBEK

Müzedeki oyuncaklar arasında en ilgi çekeni ise gerçek saça sahip bez bebek oldu. 2’nci Dünya Savaşı döneminde, Almanya’daki en büyük toplama kampı ‘Auschwitz’e esir olarak getirilen Yahudi kız çocuğunun kesilen saçlarının kullanıldığı bez bebek, ülkedeki küratörün özel sergisinden alınarak, müzeye getirildi. Bez bebek, cam bölme içinde sergileniyor.

Anadolu Oyuncak Müzesi Müdürü Emrah Ünlüsoy, 78 yıllık bebeği görmeye gelenler arasında ilginç isteklerde bulunanlar olduğunu belirterek, “Müzenin çok kıymetli bir eseri, aynı zamanda çok acıklı hikayesi var. Nazi Almanya’sında ‘Auschwitz’ toplama kampında günde ortalama 1000 Yahudi katlediliyordu. O tarihlerde kız çocukları katledilmeden önce saçları kesilip, o saçlarla zengin Alman çocuklarına bebek yapılırdı. Gerçek saçlı bebeklerin dramı o zaman ortaya çıkıyor” dedi.

YAHUDİLER, AİLENİN İZİNİ ARIYOR

Emrah Ünlüsoy, tur rehberlerine bu bebekle ilgili bilgiler verilmesinin ardından kente gelen turistlerin, özellikle bez bebeği görmek için ısrarcı olduklarını kaydetti. Ünlüsoy, çoğunu Yahudilerin oluşturduğu ziyaretçilerin bazılarının ise bez bebeği görünce gözyaşlarını tutamadığını aktardı.

Yahudi yetkililerin bebekle ilgili ilginç istekte bulunduğunu da anlatan Ünlüsoy, “Yahudi cemaatine mensup bazı ziyaretçiler, kendi sivil toplum kuruluşlarına haber vermiş. Onlar da bizimle iletişime geçti. Gerçek saçlı bebeğimizden saç teli istediler. Ne yapacaklarını sorduğumuzda DNA testi ile aile bağlarına ulaşmak istediklerini ifade ettiler. Özel izinle onlara yardımcı olduk. Birkaç saç telinden, kızın aile bağlarına ulaşmak istiyorlar. Ağlayarak, koridorları gezen ziyaretçilerimiz var” diye konuştu.

AUSCHWITZ TOPLAMA KAMPI

Auschwitz, Naziler tarafından Polonya’nın Krakow şehrinde kurulan en büyük toplama kampıdır. Sovyet Sosyalist ve Alman polisinin, 1940 ve 1945 yılları arasında en az 1,3 milyon kişiyi Auschwitz’e gönderdiği tahmin edilmektedir. Kamp yetkililerinin, bu kişilerin 1,1 milyonunu öldürdüğü bilinmektedir.

Görüntü Dökümü

————–

Oyuncaktan detay görüntüleri

Saçlarının detay görüntüleri

Müze Müdürü Emrah Ünlüsoy açıklama

Detaylar

546 MB/// 04.45

Haber: Alparslan ÇINAR- KAMERA: Emrah GÜL/ANTALYA,

====================================================

3)OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 1 YARALI

ADIYAMAN’da, kamyonet ile çarpışan otomobildeki bir kişi yaralandı.

Kaza, öğle saatlerinde Malazgirt Mahallesi’nde meydana geldi. Ebubekir Bayındır yönetimindeki 02 HR 6168 plakalı otomobil ile Bahri Kaplan’ın kullandığı 02 KR 189 plakalı kamyonet çarpıştı. Kazada, otomobilde bulunan Ayşe Bayındır (54) yaralandı. Yaralı kadın, çağırılan ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Görüntü Dökümü

————–

Olay yeri ve araçlar

Yaralının ambulansa alınması

Polisin çalışması

Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: Mahir ALAN-ADIYAMAN-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 50 MB

====================================================

4)ATIK MALZEMELERLE TABLO YAPTILAR

ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesinde Anadolu lisesi öğrencileri atık malzemelerle yaptıkları tablolarla sergi açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Siverek Anadolu Lisesinde ‘Çöpü çöpe atmayalım, çöpü sanat yapalım’ sloganıyla başladıkları proje kapsamında okulda kurulan atölyede topladıkları atık malzemeler ile tutkalla tuval üzerine yerleştirdikleri malzemeleri boyayarak tablo haline getirdiler. Öğrenciler dönem boyunca yaptıkları çalışmaları parkta sergiledi.

Görüntü Dökümü

————–

-Sergi açılışı

Atık malzemelerden yapılan tablolar

Sergiyi gezen davetliler

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet SEZGİN-ŞANLIURFA-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 274 MB