Haydarpaşa Garı

Eski Türk Filmlerinin Vazgeçilmez Mekanı...


Haydarpaşa Garı

Devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde 30 Mayıs 1906 ‘da tarihinde başlanmış, 1908’de ise hizmete girmiştir. Binanın bulunduğu sahaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir.

Binanı inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma edebilecek tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Conu hazırlanan projeyi yürütmüştür. Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephaneler ,1917 ‘de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır.

1979’da ise Haydarpaşa’nın açıklarında Independente adlı tankerin bir gemiyle çarpışmasıyla sıcaktan ve patlamadan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitraylar hasara uğramıştır. Aslına uygun olarak yeniden onarılan bina, 1976 ‘da geniş çapta onarılarak 1983 ‘ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

Bir çok kereler yangından zarar gören Haydarpaşa Garı, en son 2010 yılında yanmıştır. Bu yangında çatısı ve en üst katı kullanılamaz hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

34716 İstanbul TR
Yol Tarifi Al