Yeni Moda Eczanesi

1902'de Açılan Reçeteye Göre İlaç Yapılabilen Eczane


Yeni Moda Eczanesi

İçeriye girer girmez kokusuyla, görüntüsüyle ilacı ve hastalığınızı unutturan nadir bir eczanedir Yeni Moda Eczanesi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden, Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden eden eşyalardan ve ahşap mobilyalardan oluşuyor bu tarihi eczane. 1902 yılında Faik İskender Göksel tarafından kurulan Moda Eczanesi’ni günümüzde Melih Ziya Sezer işletiyor.

Melih Ziya Sezer bu tarihi ezanenin kuruluşundan günümüze zaman tüneli yolculuğunu şu şekilde özetliyor; “Faik İskender Göksel İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1901 mezunudur. Eczane ilk olarak 1902’de Eczane-i Saadet adıyla Kızıltoprak’ta kuruldu. 1928’de ise Moda’ya taşınmıştır. Harf devrimi ile birlikte “Moda Eczanesi” adını almıştır.

“Faik İskender Bey 1935 yılında vefat ediyor ve eczacı olmayan oğlu yaklaşık 2 yıl kadar eczaneyi işlettikten sonra eczaneyi satışa çıkartıyor. Babam Halil Sezer de yine İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1925 mezunu. Eczane satışa çıkartıldıktan sonra ise babam 1937 yılında eczaneyi satın alıyor”.

“Moda Eczanesi bizim satın almamaızın ardından 1937’den 1967’ye kadar yandaki bitişik binada yer aldı. 1967’de ise o binanın mütahite satılmasının ardından da varlığını şu anki binamızda devam ettirmektedir”.

Bir yanıt yazın

Moda Caddesi 89
34710 İstanbul TR
Yol Tarifi Al